Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Boguchwale

STYPENDIUM I ZASIŁEK SZKOLNY

STYPENDIUM SOCJALNE

 

ZASADY PRZYZNAWANIA STYPENDIÓW SZKOLNYCH

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty stypendium szkolne jest świadczeniem pomocy materialnej o charakterze socjalnym, udzielanym uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Stypendium szkolne może być udzielone uczniom w formie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników,
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i słuchaczy kolegiów).

Stypendium szkolne może być udzielone w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w powyższych formach nie jest możliwe lub nie jest celowe.

Zgodnie z regulaminem udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Boguchwała stypendium szkolne może być przeznaczone na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów:
- zakupu podręczników do nauki, przyborów szkolnych, słowników, encyklopedii, pomocy naukowych, programów komputerowych związanych z pobieraną nauką,
- stroju do gimnastyki, wymaganego na lekcjach wychowania fizycznego,
- opłat za naukę języków obcych,
- opłat za zajęcia wyrównawcze, wykraczające poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania,
- opłat za dodatkowe zajęcia edukacyjne, realizowane poza szkołą, przejazdów do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej poza miejsce zamieszkania, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
- opłat za zakwaterowanie w bursie, internacie – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i słuchaczy kolegiów.

Wysokość stypendium ustala Burmistrz biorąc pod uwagę wysokość posiadanych środków oraz ilość złożonych wniosków, a także kryteria określone w ustawie. Kwota indywidualnie przyznanej pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest uwarunkowana wielkością środków przyznanych w gminie na ten cel z budżetu państwa.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota określona w ustawie o pomocy społecznej, tj. 600 zł.

Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.

Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.

Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. kwoty 124,00 zł), a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. świadczeniach rodzinnych (tj. kwoty 124,00 zł).

 

JAK WNIOSKOWAĆ O ŚWIADCZENIE

Wzór wniosku oraz pozostałych dokumentów dotyczących ubiegania się o prawo do stypendium szkolnego można pobrać poniżej lub osobiście w siedzibie MOPS, Boguchwała, Plac Rynek 2 pokój nr 1.03.

 

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się od 1 do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku:
1) uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego – do dnia 15 lutego danego roku szkolnego;
2) słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego.

 

Do wniosku należy dołączyć:

  1. Zaświadczenia lub oświadczenia o uzyskanych dochodach netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, bądź przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym dochód ten utracono, (np. wniosek złożony we wrześniu – dochody za sierpień), lub inny dokument potwierdzający dochód np.:
  • z tytułu stosunku pracy – zaświadczenie pracodawcy o dochodzie netto,
  • z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło - umowa, rachunek lub oświadczenie,
  • z tytułu renty, emerytury lub świadczenia przedemerytalnego – decyzja ostatniej waloryzacji renty/emerytury, odcinek renty/emerytury.
  1. W przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym dochód ten utracono;
  2. W przypadku osób korzystających ze świadczeń (świadczenia rodzinne, alimentacyjne) – zaświadczenie lub oświadczenie o wypłacaniu tych świadczeń;
  3. W przypadku korzystania z pomocy MOPS oświadczenie potwierdzające wysokość pobieranych świadczeń (w tym zasiłek stały i okresowy) z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku;
  4. Zaświadczenie lub decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego/dodatku energetycznego;
  5. Oświadczenie lub zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy, jeżeli któraś z osób w rodzinie jest zarejestrowana jako bezrobotna z prawem bądź bez prawa do zasiłku;
  6. Oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku;
  7. Zaświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonego w hektarach przeliczeniowych z Urzędu albo oświadczenie o nieposiadaniu hektarów przeliczeniowych;
  8.  Zaświadczenie ze szkoły potwierdzające kontynuowanie nauki (gdy dziecko ukończyło 18 rok życia);
  9. Dokumenty potwierdzające dochody z działalności gospodarczej:
  • działalność opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych – oświadczenie o ilości miesięcy, w których była prowadzona działalność w poprzednim roku kalendarzowym oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za poprzedni rok kalendarzowy i zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej,
  • działalność w formie zryczałtowanego podatku dochodowego (w tym karta podatkowa) – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania, oświadczenie o osiągniętym dochodzie oraz zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o opłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
  1. Odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem, a w przypadku alimentów dobrowolnych oświadczenie lub dowody wpłaty;
  2. Zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne (komornik) o egzekucji alimentów należnych za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku lub oświadczenie o wysokości wyegzekwowanych alimentów;
  3. Zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające wysokość innych dochodów.

 

W toku postępowania administracyjnego Organ może wymagać dostarczenia także innych dokumentów, jeżeli jest to niezbędne do rozparzenia sprawy.

 

Stypendium szkolne/Zasiłek szkolny będzie wypłacany w formie świadczenia pieniężnego na wskazany przez wnioskodawcę nr konta bankowego lub w kasie banku.

 

 

ZASIŁEK SZKOLNY

 

Zasiłek szkolny to forma pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Takie świadczenie przysługuje uczniom, którzy znajdują się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, np. których sytuacja materialna uległa pogorszeniu i z powodu śmierci rodzica.
 
Zasiłek może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Zasiłek może być przyznawany raz lub kilka razy w ciągu roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego, a jego kwota nie może przekroczyć jednorazowo pięciokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku 5-18 lat, określanego w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.
 
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Możliwość złożenia wniosku mają rodzice/prawni opiekunowie ucznia oraz pełnoletni uczeń.

Składając wniosek należy pamiętać by dołączyć do niego oświadczenia, zaświadczenia lub inne dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia losowego, oraz wskazujące, że wystąpienie tego zdarzenia miało wpływ na pogorszenie się sytuacji materialnej ucznia/uczniów, zgodnie z art. 75 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.).Takimi dokumentami mogą być np. akt zgonu, zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie z Policji, Straży Pożarnej itd.

 

KONTAKT W SPRAWIE WNIOSKÓW NA STYPENDIUM: 

TEL. (17) 87 55 261

ZAŁĄCZNIKI:

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W BOGUCHWALE

adres:      Plac Rynek 2

                 36-040 Boguchwała

NIP:          813-28-69-489

tel.           17 87 55 260

email:      mops@boguchwala.pl  

                poniedziałek – piątek

                w godz. 7.30 - 15.30

ul. Plac Rynek 2

36-040 Boguchwała

 

Dyrektor Miejskiego

Ośrodka Pomocy Społecznej w Boguchwale:

ul. Plac Rynek 2

36-040 Boguchwała

tel. 17 87 55 265

Kierownik ds. Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych:

tel. 17 87 55 261

Referat Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych:

ul. Plac Rynek 2

36-040 Boguchwała

tel. 17 87 55 266

Referat Pomocy Społecznej:

ul. Plac Rynek 2

tel. 17 87 55 262

tel: 17 87 55 263

Klub Seniora w Zarzeczu:

Zarzecze 128

36 - 040 Boguchwała

tel. 530 685 897

Klub Seniora w Boguchwale:

ul. Kolejowa 15a

36 - 040 Boguchwała

tel. 534312509

Świetlica - Placówka Wsparcia Dziennego:

ul. Kolejowa 15a

36 - 040 Boguchwała

tel. 534312509

Klub Integracji Społecznej

Niechobrz 356

36 - 047 Niechobrz

tel. 17 87 00 143

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.